Quick Links

Awards

Each year, we recognise the best and brightest shows and comedians with a series of awards presented in the final week of the Festival. 

The 2016 award winners were announced at Max Watt's on Saturday 16 April. 

2016 AWARD WINNERS

2016 Barry Award Winner: Zoe Coombs Marr


2016 Barry Award Nominees: Luisa Omielan, Damien Power, David O’Doherty, Rhys Nicholson, Tom Ballard, Anne Edmonds 



2016 Golden Gibbo Winner: Zoe Coombs Marr

2016 Golden Gibbo Nominees: Peter & Bambi (Asher Treleaven & Gypsy Wood), Lessons with Luis, Tommy Dassalo 

2016 Best Newcomer Winner: Tom Walker

2016 Best Newcomer Nominees: Demi Lardner, Guy Montgomery, Rose Matafeo

2016 Pinder Prize: Tom Ballard
2016 Piece of Wood Award Winner: Chris Wainhouse 

2016 Directors' Choice Awards: True Aussie Patriots and Zanzoop

2016 People's Choice Award: Carl Barron



2016 RAW Comedy Winner: Danielle Walker

2016 Class Clowns Winner: Lauren Duong
2016 Deadly Funny Winner: Jalen Sutcliffe

2016 Funny Tonne Winner: Jeremy MacPherson - 164 shows

2015 AWARD WINNERS

2015 Barry Award Winner: Sam Simmons
2015 Barry Award Nominees: Luisa Omielan, John Kearns, Steen Raskopoulos, Lawrence Mooney, Sam Simmons, Damien Power 

2015 Golden Gibbo Winner:
Laura Davis
2015 Golden Gibbo Nominees: Watson, Ben Russell, David Quirk, Clara Cupcakes, John Bennett

2015 Best Newcomer Winners: Corey White
2015 Best Newcomer Nominees:
 Juan Vesuvius, Sam Campbell, Heidi O'Loughlin

2015 Piece of Wood Award Winners: Anne Edmonds
2015 Directors' Choice Award:
 Matt Okine
2015 People's Choice Award:
 Wil Anderson

2015 RAW Comedy Winner:
 Angus Gordon
2015 
Class Clowns Winner: Will McKenna
2015 Deadly Funny Winner: Nina Kirby

2015 Funny Tonne Winner: Sarah Trevarthen - 178 shows

2014 AWARD WINNERS

2014 Barry Award Winner: Denise Scott
2014 Barry Award Nominees: The Boy With Tape on His Face, John Kearns, Tim Key, Kyle Kinane, Kraken, Celia Pacquola 

2014 Golden Gibbo Winner:
Fancy Boy
2014 Golden Gibbo Nominees: Rama Nicholas, Stella Young , Kraken , Pajama Party, Andy Matthews

2014 Best Newcomer Winners: Stella Young
2014 Best Newcomer Nominees:
 Amos Gill & Tien Tran

2014 Piece of Wood Award Winners: Sarah Kendall
2014 Directors' Choice Award:
 Ronny Cheing
2014 Directors' Choice Award - Special Commendation: The ONGALs 
2014 Airbnb People's Choice Award:
 Wil Anderson

2014 RAW Comedy Winner:
 Matt Stewart
2014 
Class Clowns Winner: Gregor Tarrant
2014 Deadly Funny Winner: Stephanie Tisdell

2014 Funny Tonne Winner: Chris Menezies - 158 shows

2013 AWARD WINNERS

2013 Barry Award Winner: Rich Hall

2013 Golden Gibbo Winner: 
Simon Keck
2013 Golden Gibbo Highly Commended: Kate McLennan and Wes Snelling

2013 Best Newcomer Winners: Luke McGregor

2013 Piece of Wood Award Winner: David Quirk
2013 Directors' Choice Award:
 Mel Buttle
2013 People's Choice Award:
 Arj Barker

2013 RAW Comedy Winner:
 Demi Lardner

2013 
Funny Tonne Winner: Nick Taras - 147 Shows

2012 AWARD WINNERS

2012 Barry Award Winner: Dr Brown
2012 Barry Award Nominees: Tim Key, Dave Gorman, Felicity Ward, Wil Anderson, Paul Foot

2012 Golden Gibbo Winner: 
Lessons with Luis
2012 Golden Gibbo Nominees: Tie her to the Tracks, Michael Williams, Aunty Donna and Watson - Shakespeare Fight Club!

2012 Melbourne Airport Best Newcomer Winners: Ronny Chieng and Matt Okine
2012 Melbourne Airport Best Newcomer Nominees:
Luke Heggie, Tegan Higginbotham

2012 Piece of Wood Award Winners: Bob Franklin & Steven Gates
2012 Directors' Choice Award:
Rod Quantock
2012 Directors' Choice Award - Kids: Dr Brown and Stuart Bowden
2012 Bulmers People's Choice Award:
Wil Anderson

2012 RAW Comedy Winner: Lessons with Luis
2012 
Class Clowns Winner: Aaron Chen

PREVIOUS AWARD WINNERS

Barry Award
Launched in 1998 as the 'Stella Award' and renamed in 2000 to honour the Festival's founding patron Barry Humphries, the Barry Award recognises the most outstanding Festival show. The winner gets fame, glory, a snazzy trophy and an all-important cheque.

Past winners:

2011: Russell Kane -Smokescreens and Castles
2010: Sammy J and Randy -Ricketts Lane
2009: The Pajama Men -Versus Vs Versus
2008: Joint Winners - Nina Conti -Complete and Utter Conti& Kristen Schaal -As you have probably never seen her before
2007: Daniel Kitson - it's the fireworks talking
2006: Demetri Martin Dr Earnest Parrot presents Demetri Martin
2005: The Drowsy Drivers Keating! The Opera
2004: Maria Bamford
2003: Mike Wilmot
2002: Ross Noble
2001: Brian MunichBrian Munich & Friends
2000: The BooshArctic Boosh
1999: Sue Ann PostG Strings and Jockstraps
1998: Linda Haggar and Fahey YoungerMiss Itchy's Creme De Menthe Breakfast Show

Best Newcomer Award
The winner of this award is for the best first-timer at the Festival.

Past winners:

2011: Michael Workman -Humans Are Beautiful
2010: Claudia O'Doherty -Monsters of the Deep 3D
2009: Tom Ballard Is What He Is
2008: Fear Of a Brown Planet - Nazeem Hussain & Aamer Rahman
2007: Josh Thomas -Please like me
2006: Sammy J Sammy J's 55 Minute National Tour
2005: Christina AdamsTo Miss With Love
2004: The Kransky Sisters We Don't Have Husbands, Eddie Perfect Angry Eddie
2003: Flight of the Conchords
2002: Jim Russell, Marty Sheargold and Aidan Fennessy The Trade, The Drowsy Drivers Northcote Country Soul
2001: Fiona O'Loughlin Fiona and her sister (and some guy), Cal Wilson Hello Kitty
2000: Gerard McCulloch An Englishman, an Irishman and a Scotsman walk into a documentary, Emma Bathgate The Dilapidated Diva

The Golden Gibbo
In memory of the late, great Lynda Gibson, who passed away in 2004, the Golden Gibbo is awarded to a local, independent show that bucks trends and pursues the artist's idea more strongly than it pursues any commercial lure.

Past winners:

2011: Geraldine Quinn -You're The Voice: Songs For The Ordinary By An Anthemaniac
2010: Sam Simmons and David Quirk -The Incident
2009: The List Operators
2008: The Suitcase Royale -The Ghosts of Ricketts Hill
2007: The Glass Boat
2006: Greg Bird Cliffy is Relaxed and Comfortable
2005: The Drowsy DriversKeating! The Opera
2004: Jeremy & Jo RandersonCarry on Randerson/ Eddie PerfectAngry Eddie

The Piece of Wood Award
The comics' choice gong is a beloved (and much bitten) piece of wood. Selected by an ever-growing committee of comedians (as each year's winner is entitled to join the voting process), it is awarded to comics for doing good stuff n' that.


piece of wood

Past winners:

2011: Harley Breen -I Heart Bunnings: Stories About My Brothers
2010: Sam Simmons -Fail
2009: Lawrence Mooney Make The Girls Laugh
2008: Tom Gleeson
2007: Andy Zaltzman
2006: Damian Callinan / Fiona O'Loughlin
2005: Tony Law
2004: Andrew McClelland
2003: Justin Hamilton
2002: Michael Chamberlin / Charlie Pickering
2001: Rich Fulcher
2000: Stewart Lee
1999: Simon Munnery
1998: Linda Hagger / Fahey Younger

The Directors' Choice Award
The Directors' Choice is awarded by the Comedy Festival Director, in consultation with other visiting Festival Directors, to a fabulous show that somehow missed out on any other prize.

Past winners:

2011: Denise Scott -Regrets
2010: Hannah Gadsby -The Cliff Young Shuffle
2009: The Bedroom Philosopher - Songs From The 86 Tram
2008: Sam Simmons
2007: Justin Hamilton
2006:Men of Steel / Nick Sun Blood on the Yolks in the Key of Owls
2005: Tim Minchin -Darkside


The Bulmers People's Choice Award

Launched in 2010, the Bulmers People's Choice Award is proudly sponsored by Bulmers and is awarded to the most popular show as voted by the people. The winner receives a lovely trophy and a $5,000 cheque, while punters can win a trip for two to the Edinburgh Festival Fringe simply by voting!

Past winners:

2011: Wil Anderson -Man vs. Wil
2010: Wil Anderson Wilful Misconduct (inaugural winner)

2011 Funny Tonne Award Winner: Kath Dolheguy

The Age Critics' Award
The Age Critics' Award is the reviewers' gong. In recent years, it has become The Age Critics' choice for the best local act.

Past winners:
2010: Asher Treleaven -Secret Door
2009: Celia Pacquola - Am I Strange?
2008: Sammy J - in The Forest of Dreams
2007: Lawerence Leung -Learns to breakdance
2006: Judith Lucy I Failed
2005: The Drowsy DriversKeating! The Opera
2004: The Kransky SistersWe Don't Have Husbands
2003: Paul McDermott, Cameron Bruce and Mick Moriarty GUD UGH/ Denise Scott, Judith Lucy and Lynda Gibson Comedy Is Still Not Pretty
2002: Ross Noble
2001: Brian Munich Brian Munich & Friends

RAW Comedy
RAW Comedy is Australia's biggest and most prestigious open mic comedy competition running nationally every year Jan-April.

Past Winners:
1996: Stephen Head and Anthony Manchetti (VIC)
1997: Subby Valentine (NSW)
1998: Chris Franklin (NSW)
1999: Chris Wainhouse (QLD)
2000: Drew Rokos (VIC)
2001: Emily O'Loughlin (SA)
2002: Dave Elvins (NSW)
2003: Nelly Thomas (VIC) and Steve Sheehan (SA)
2004: Nick Sun (NSW)
2005: Josh Thomas (QLD)
2006: Hannah Gadsby (TAS)
2007: Jonathan Schuster (VIC)
2008: Neil Sinclair (VIC)
2009: Michael Workman (WA)
2010: Luke Heggie (NSW)
2011: Dayne Rathbone (ACT)
2012: Lessons with Luis (VIC)