The full list of award recipients for the 2003 Australian Comedy Awards is:

TELEVISION

Award for Outstanding Australian TV Comedy - personality based
John Safran’s Musical Jamboree, SBS

Award for Outstanding Australian TV Comedy character based
Kath & Kim, ABC

Award for Outstanding Comic Performance on Australian TV
Glenn Robbins - Kath & Kim, The Panel, Russell Coight’s All Aussie Adventures

Award for Outstanding Overseas TV Comedy
The Office, Foxtel and ABC

Award for Outstanding Funny TV Commercial (Australian produced)
Hahn Light "Sex Bomb", Clemenger BBDO, director Paul Middleditch

Award for Outstanding Television Newcomer
Andrew Hansen, CNNNN, ABC

RADIO

Award for Outstanding Radio Comedy Performance Networked
Roy & HG - This Sporting Life, Triple J

Award for Outstanding Radio Comedy Performance NSW
Merrick & Rosso, Nova Breakfast

Award for Outstanding Radio Comedy Performance VIC
Hughesy, Kate and Dave, Nova Breakfast

Award for Outstanding Radio Comedy Performance ACT
The Mob - Sarah Rayn, Jo Hullm, Cameron Sullings – FM 104.7 Breakfast Show

Award for Outstanding Radio Comedy Performance QLD
Todd & Bridge - The Brekky Crew, Todd Widdicombe & Bridget Daley, SEA FM, Cairns

Award for Outstanding Radio Comedy Performance WA
Zara, Troy and Bernie - 92.9 Breakfast

Award for Outstanding Radio Comedy Performance NT
JB and Ali, Hot 100 FM Morning Crew

Award for Outstanding Radio Comedy Performance TAS
Dave Noonan and Kim Geale - Triple T

Award for Outstanding Radio Comedy Performance SA
Lehmo, Zoe, Richard - SA FM Breakfast

FILM

Award for Outstanding Comic Screen Play
Mick Molloy and Richard Molloy, Crackerjack

Award for Outstanding Comic Performance in Feature Film
David Wenham, Gettin’ Square

Award for Outstanding Film Comedy
Molloy Boy, Crackerjack

Awards for Outstanding Animation
Adam Elliot, Harvey Crumpet

LIVE

Award for Outstanding Stage Production (team director, producer, actors)
Speedmouse, created and performed by The Umbilical Brothers

Award for Outstanding comic play (writer)
Guy Rundle, You’re Dreaming

Award for Outstanding Live Duo or Ensemble
Umbilical Brothers

Award for Outstanding Live Stand-up or solo artist
Barry Humphries

PRINT

Award for Outstanding Humorous Book
The Chaser Annual 2002, The War on Error, The Chaser

Award for Outstanding Humorous Columnist
Shaun Micallef, The Age

VISUAL

Award for Outstanding Cartoonist
Mark Knight - Herald Sun

RECORDED

Award for Outstanding Comedy Recording
Tripod, Songs In An Hour

ONLINE

Award for Outstanding Comedy Website
CNNNN.com

SPECIAL AWARDS

People’s Choice Award
Tripod

Award for Outstanding Comic Performer
Roy & HG

The ‘Love Ya Work’ Award for Outstanding Contribution to Australian Comedy
Bert Newton